Boj zo slovenčinou

Autor: Vanda Janoušová | 27.1.2014 o 10:21 | (upravené 27.9.2014 o 14:43) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  51x

Určite nie som sama, ako rodič, ktorá bojujem s tvrdými a mäkkými i. Vlastne nebojujem ja, ale pomáham s týmto bojom môjmu synovi, ktorý mi vždy vie nejakým spôsobom zdôvodniť prečo tam to i má byť. V škole majú niektoré gramatické cvičenia, ktoré skutočne nie sú ľahké, a niekedy mám pocit že synova práca je len tipovanie, kam by asi malo ti i patriť.

Pri gramatike som zistila že vybrané slová už nie sú také, aké sme mali my, ale s značne rozšírili, aj keď my sme ich až také rozšírené nepotrebovali. Nám stačilo aj tých pár slov, ktoré sa tam nachádzali, a potom to ostatné sme si akosi ozrejmili. Pravdepodobne za to vďačíme povinnej literatúre, ktorú sme museli čítať a z ktorej sme si potom vytvárali čitateľské denníky.

Dnes môj syn v škole povinnú literatúru nemá, a ani čitateľský denník nepíše. Myslím si, že je škoda, že sa dnes tieto čitateľské denníky nevyužívajú. Už nie je ani takým trendom čítanie kníh medzi deťmi. Mňa osobne to dosť mrzí, lebo ja som ako malá čítala rada a ostalo mi to doteraz. Vždy som sa dokázala zosobniť z hlavnou postavou a prežívať s ňou všetky jej starosti ako aj radosti. Od malička som čítavala rozprávky aj môjmu synovi  a dnes nútim aj môjho syna aby ich čítal on mne. Lásku ku knihám sa snažím ukázať aj jemu, a viem že mu to môže pomôcť aj pri tej nešťastnej slovenčine, kedy sa mu tie mäkké a tvrdé i pri čítaní uložia akosi do hlavy a začne ich správne používať.

Niektorí známi mi povedali, že písanie i nie je až také podstatné, ale podľa mňa životopis dospelého človeka neznie až tak presvedčivo s hrubkami, ako bez nich.

Náš jazyk nie je ľahký a je ťažké sa ho naučiť pri toľkých výnimkách a pravidlách, ale krása slovenského jazyka spočíva aj v jeho znalostiach. A tak stále dúfam že sa to môj syn odo mňa naučí a raz to pochopí .  Dúfam že čoskoro.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Firmy nutne potrebujú ľudí, z Ukrajiny im ich vláda dovoliť nechce

Na jar minister práce Ján Richter hovoril o možnosti vpustiť na náš pracovný trh ľudí z tretích krajín v odvetviach, v ktorých to bude potrebné.

EKONOMIKA

Právnici, ktorí radili pri predaji Eurovey a príchode Číňanov

Právnické firmy pre SME a The Slovak Spectator ukázali top obchody, pri ktorých radili.

ŠPORT

Za Slovanom stále cítiť pachuť vytunelovaných harvardov

Medzi majiteľmi je dodnes firma zapletená do tunelovania harvardských fondov.


Už ste čítali?